Sakarya24haber.com-
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Bilim ve hizmetle geçen 2 yıl

Bilim ve hizmetle geçen 2 yıl
  • 17.05.2020
  • 302 kez okundu

18 Mayıs 2018’de kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ikinci yılını tamamladı. Bu süre zarfında yeni üniversiteyi sağlam temeller üzerinde kurmak için büyük bir gayretle çalıştıklarını vurgulayan Rektör Sarıbıyık, “Bunu yaparken bilime, sektöre, şehre ve ülkeye hizmet etmekten geri durmadık. Bilim ve hizmetle dolu iki yıl geçirdik. 3 yeni fakülte, 2 yeni meslek yüksekokulu kurduk. 41 bilimsel projemiz onay gördü. Öğrenci sayımız 24 bin 283 oldu” dedi.

 

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), 18 Mayıs 2018’de kuruluşunun ardından ikinci yılını tamamladı. Üniversitenin iki yıllık sürecini değerlendiren SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, bir konsept olarak oluşturulan yeni üniversite modelini temsil eden iki üniversiteden birisi olduklarını vurgulayarak; şehrin, ülkenin, toplumun ve akademik camianın ihtiyaçları ile kabiliyetlerini bir araya getirebilecek bir sistem oturtmak için çalıştıklarını söyledi. Sarıbıyık, akademik, idari ve fiziksel yapılanma için de kısıtlı imkânlarla yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduklarının altını çizdi.

 

Kurulduğumuz konseptin öncüsüyüz

SUBÜ’nün Sakarya Üniversitesi’nden bölünerek kurulan bir üniversite olduğunu hatırlatan Rektör Sarıbıyık, “Kampüsüyle birlikte sıfırdan inşa edilen bir üniversite olmadığımız gibi ilk etaptaki fakültelerimiz, meslek yüksekokullarımız, akademisyenlerimiz ve idari personellerimiz de Sakarya Üniversitesi’nden gelmişti. Hızlı bir şekilde kurulduğumuz konsept doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. Bu konsept aslında bize uzak bir konsept olmadığı gibi ilk olarak bizim girişimlerimiz sonucunda öğrencilerin işletmelerde bir dönem tam zamanlı eğitim aldığı ‘+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ ile birlikte ortaya çıkmıştı. Önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde uyguladığımız bu modeli daha sonra çeşitli üniversiteler bizi örnek alarak hayata geçirmeye başladı. Bizim mezunlarımız uygulama tecrübesi olan nitelikli mezunlar. Bu nedenle kurumsal kimlik çalışmalarımızı gerçekleştirirken ‘bilgiyi beceriyle bütünleştiren üniversite’ mottosunu uygun gördük” diye konuştu.

 

Nokta atışı adımlar

Yapılanma çalışmalarıyla birlikte kısa sürede ciddi mesafe kat ettiklerini belirten Sarıbıyık, “Kampüsü olmayan ve bölünerek kurulmuş bir üniversitede bir yandan düzeni oturturken bir yandan da sektörü, toplumu, bilim camiasını ve öğrencilerin ihtiyaçlarını gözeterek yeni adımlar atmak herkesin takdiridir ki oldukça zor. Biz burada da nokta atışı adımlar attığımızı düşünüyoruz. Şu anda 8 fakültemiz var. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü’nü kurduk. Bir yüksekokul, 15 meslek yüksekokulumuz var. Uygulama ve Araştırma Merkezlerine özel önem veriyoruz. Bunların sayısını 14’e çıkardık. Önümüzdeki süreçte kurulacaklarla birlikte bu sayı 17’ye çıkacak. 24 bin 283 öğrencimiz bulunuyor. Bunların arasında 52 ülkeden 1006 yabancı öğrenci de yer alıyor. 145 tane bölüm ve programımız var. Akademik personel sayımız 496’ya, idari personel sayımız 363’e ulaşmış durumda.”

 

İhtiyaçlara uygun eğitim birimleri

Yeni kurulan fakültelerin ve meslek yüksekokullarının Sakarya’nın ve ülkenin ihtiyaçlarına da katkı sağlayacağını söyleyen Sarıbıyık, “Akyazı’da yer alan Sağlık Bilimleri Fakültemiz öğrenci almaya hazırlanıyor. Sağlık turizmi açısından elverişli termal kaynakları da olan Akyazı’da bir sağlık kampüsü oluşturacağız. Burada hem uygulama becerisi kazanan nitelikli öğrenciler yetişecek, hem bilimsel anlamda önemli çıktılar elde edilecek, hem de insanlara hizmet eden bir oluşum ortaya çıkacak. Bu doğrultudaki bağın güçlenmesi için Akyazı Meslek Yüksekokulu’nu da Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na dönüştürdük. Sağlığın yanı sıra herkesin bildiği gibi Sakarya geniş tarım arazilerine ve bereketli topraklara sahip. İklimi çok çeşitli ürünler yetiştirmeye müsait. Kurduğumuz ve akademik kadrosunu önemli ölçüde oluşturduğumuz Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemiz de bu anlamda şehre ciddi katkı sağlayacak. Sakarya’yı ön plana çıkaran bir diğer yön de jeopolitik konumu. Karadeniz’e kıyısı olması, Karasu Limanı ve buraya ulaşacak demiryolunun denizcilik ve lojistik anlamında ciddi getirileri olacak. Konumunu özenle seçtiğimiz Kocaali’de yer alacak Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nu Sakarya’nın bu anlamda da söz sahibi olması için oldukça önemli görüyoruz. Önümüzdeki yıl burada da öğrenci almaya başlayacak şekilde çalışmalar yürütüyoruz.”

 

Etkin uygulama ve araştırma merkezleri

Uygulama ve araştırma merkezlerini de ihtiyaçlara uygun olarak kurduklarını anlatan Sarıbıyık, “Dil Eğitim Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezimizde (SADEM) geliştirdiğimiz farklı bir eğitim sistemini uygulamaya alarak Türkçe dil öğretimini daha iyi bir noktaya taşıyacağız. Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (SAYEM) çeşitli alanlarda sertifikalı eğitim programları düzenliyor. Son olarak içinde bulunduğumuz sürece uygun şekilde ‘Pandemi Sorumlusu Sertifika Programı’ başlatıldı. Dijital dönüşümü hızlı bir şekilde yaşıyoruz. Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (YAZEM) bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiriyor. Pandemi süreci online eğitimi de ön plana çıkardı. Kısa sürede 4 binin üzerinde ders videosu ve farklı içerikleri hazırlayarak sisteme yükledik. Öğrencilerimizin finallere hazırlanabilmesi için de YÖK’ün hediye ettiği 6 GB internetin yanı sıra 5 GB internet hediye ettik. Kurgulama çalışmaları süren Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (UZEM) online eğitimin kapasitesini ve kalitesini arttıracak. Kurulacak olan Sağlık Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimiz de fakülte ve meslek yüksekokulumuzla entegre çalışmalar yürütecek.”

 

İki yılda büyük başarılar

Henüz iki yılını yeni tamamlayan bir üniversite olmalarına rağmen ciddi başarılara imza attıklarını vurgulayan Sarıbıyık, “2019 yılında Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğrenim gören sporcularımız, Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencilerimiz ile Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerimiz katıldıkları ulusal ve uluslararası şampiyona ve yarışmalarda 18 madalya kazandı. Kurduğumuz sistemle milli sporcularımızın tercihiyiz. Gastronomi alanında da oldukça iddialıyız. Elektrikli aracımız Revolt, su altı robotumuz ve Teknoloji Fakültesi öğrencilerimizin ortaya koyduğu projeler yarışmalarda ciddi dereceler elde ediyor. Çok çeşitli alanlarda öğrenci topluluklarımız var. Çalışmalarını yakından takip ediyor, düzenlenen etkinliklerde yer alıyor ve imkânlarımız ölçüsünde destek sağlıyoruz. Öğrenci toplulukları bireysel gelişimin yanı sıra ekip ruhunun eğitim faaliyetleri dışında kazanılmasını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 

41 bilimsel proje onaylandı

Rektör Sarıbıyık, “41 bilimsel projemiz onay gördü. TÜBİTAK tarafından Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı kapsamında desteklenen kanser tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdiğimiz Çok Işınlama Modlu Fotodinamik Terapi Lazer Sistemi ile topluma hizmet alanında Yükseköğretim Kurulu Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldük. Ödülü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldık. Yeni kurulan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Rahime Cengiz’in projesi TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında kabul edildi. Farklı yerlerden kabul gören projelerimiz var. Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) bünyesinde de projeler üreteceğiz. Önümüzdeki süreçte açıklayacağımız birkaç önemli projemiz daha bulunuyor.”

 

Kampüs yeri an meselesi

SUBÜ’nün kampüs yerini belirleme konusunda da büyük mesafe kat ettikleri bilgisini veren Sarıbıyık, “İlk yola çıktığımızda 10’un üzerinde alternatif vardı. Biz kuracağımız fakülteleri, üniversitemizin kapasitesini, gelecekte alacağı şekli, öğrenci sayısını, ulaşım imkânlarını da dikkate alarak yaşayan ve hem ülkeye hem de şehre değer katacak örnek bir kampüs oluşturmak için alternatifleri belirleyerek onay mercilerine sunma çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuyla ilgili görüşmelerimiz yoğun bir şekilde sürüyor. Bir yandan da kampüsün nasıl binalardan oluşacağını ve ne şekilde bir yerleşime sahip olacağını belirlemek için çalışmalarımızı başlattık. Kısa süre içerisinde müjdeli haberi vereceğiz. İki yılda az sayıdaki çalışanımızla büyük gayretler göstererek yeni bir üniversiteyi sağlam temeller üzerinde kurmak için ciddi aşama kaydettik. Bunu yaparken bilime, sektöre, şehre ve ülkeye hizmet etmekten geri durmadık. Bilim ve hizmetle dolu iki yıl geçirdik. Sürekli daha iyiye gideceğimize yürekten inanıyoruz.”

Emniyet Asayiş Bülteni
Birimi                                            :SAKARYA – ADAPAZARI Olay Adi                                        :TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA Olay Özeti   : 28.05.2020 günü 15 Temmuz Camili...
Jandarma Asayiş Bülteni
ASAYİŞ OLAYLARI                                                                                   :   İŞ KAZASI Kaynarca-Topçu Mahallesinde, 28 Mayıs 2020 Perşembe günü saat:07.00 sıralarında, A. isimli işyerinde çalışan Ü.Y.(1981’d.lu/K)...
“Kontrollü normalleşmede tedbiri elden bırakmayalım”
Bal54 ziyaretinin ardından Şemsiyeli Park’ta vatandaşlarla sohbet eden Başkan Ekrem Yüce,  “Normalleşmenin başladığı ilk günlerde tedbiri elden bırakmamaya özen göstermeliyiz....
Subü, Bilgisayar Laboratuvarlarını Öğrencilere Açıyor
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), farklı üniversitelerde uzaktan öğrenim gören tüm öğrencilere yönelik olarak, dönem sonu sınavlarında sağlıklı internet bağlantı...
Tesisleşmede Yeni Hedef  Sakarya’yı 2050 Yılına taşımak
Tesisleşme konusunda yaptığı yatırımlarla örnek gösterilen Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde hedef, Sporda Tesisleşmenin Alt yapısını oluşturarak Sakarya’yı 2050...
SUBÜ 4 firma ile iş birliği protokolü imzaladı
SUBÜ Malzeme ve Üretim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUMAR) ile 4 firma arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokollerle sektörün...
Geyve Orhaniye Mahallesi sabaha karşı alevlerle uyandı
Geyve İlçesi Orhaniye Mahallesinde sabaha karşı markette çıkan yangın korkulu anlar yaşattı. Market’in çatısında çıkan yangın markete ve binaya sıçradı.....
Kurbana Hazırlıklar Devam Ediyor
Kurban bayramına sayılı günler kaldı.Üreticiler büyük bir heyecanla kurban bayramını bir an önce gelmesini beklemektedirler. Çünkü ürettiklerini ,emeklerini paraya çevirecekler....
Alkollü karpuz yüklü TIR sürücüsü bariyerlere girdi..!
Sakarya’nın Pamukova İlçesi D-650 Kara yolu Bacı Mahallesinde karpuz yüklü TIR bariyerlere çarpıp devrildi. TIR sürücüsü yapılan alkol muayenesinde 94...
Hırsızlar Vicdan Yaptı
Hendek’e geçtiğimiz günlerde meydana gelen hırsızlık olayının ardından cüzdan ve bilezik geri geldi. Geçtiğimiz günlerde Hendek Akpınar Mahallesinde meydana gelen...
153 çağrı merkeziyle 55 bini aşkın talep çözüme ulaştı
Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası vatandaşların 7 gün 24 saat sorun, görüş ve taleplerini çözüme ulaştırmaya devam ediyor. Çözüm Masası salgın...
SGK Köprülü Kavşağı ihaleye çıkıyor
SGK Kavşağı’nda inşa edilecek yeni ulaşım projesi için 22 Haziran Pazartesi günü yapım ihalesine çıkacaklarını müjdeleyen Başkan Ekrem Yüce, “SGK...
Sakarya 1. ve 2.Amatör Lig İptal Edildi
  ve 2. Amatör küme karşılaşmalarının oynatılmamasına karar verildi. Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (SASKF)‘den yapılan açıklamaya göre 1. ve...
15 İl’de Kısıtlama 31 Mayıs’ta Sonlandırılıyor
15 İl’de Seyahat Kısıtlaması 31 Mayıs 2020 Saat: 24.00 itibarıyla sonlandırılacak. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Şehir Giriş/Çıkış Seyahat...
İçişleri Bakanlığından Yeni Genelge
İçişleri Bakanlığı tarafından lokanta, restoran, kafe gibi iş yerleri ile park, piknik alanları, mesire yerleri ve giyim pazarlarıyla ilgili genelge....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

hack 2018 cpanel alma cavdar59 sunucu root ilemi portsuz backconnect olma litespeed c1 bypass method cavdar599 litespeed config okuma cavdar59 hacklink shell script