EĞİTİM Haber Girişi: 08.10.2021 - 10:34, Güncelleme: 08.10.2021 - 10:34

İnsan Hayatına Dokunan İş Birliği

 

İnsan Hayatına Dokunan İş Birliği

Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve SUBÜ arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, “Bu protokol ile çok önemli, anlamlı ve insan hayatına dokunan bir iş birliği yapmanın sevincini ve onurunu yaşıyoruz” dedi.
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAYEM) ile ‘Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu’ arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu Başkanı İhsan Özgür Çetin, SAYEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Boru ve bürokratlar yer aldı. Protokolle cezaevlerinde bulunan hükümlülerin aldıkları mesleki eğitimlerin SAYEM tarafından belgelendirilmesi ve toplum hayatına dönüşte daha kolay entegre olmaları ve istihdam edilmeleri sağlanacak. Üretirken öğretiyoruz Şeyh Edebali’nin, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözüne vurgu yapan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, “Kurumumuz bu düsturla hareket ediyor. Hükümlüleri eğitim ve istihdam olanaklarından yararlandırarak çalışma hayatında yer almaları konusunda fırsat sunmayı, onları tahliye sonrasında topluma kazandırmayı ve yaşamlarını hazırlamayı hedefliyoruz. İşyurtları Kurumumuz 180’den fazla iş kolunda faaliyet gösteriyor. İş başı meslek eğitiminin temelinde üretirken öğretmek yer alıyor. Bu anlamda nitelik kazanmak ve cezaevinden çıktıktan sonra topluma uyum sağlamak isteyen hükümlülerin bu isteğini önemsiyoruz. İşyurtları Kurumumuz bir yandan üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlarken; diğer yandan da kültürel mirasımızın korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması noktasında da faaliyetler yürütüyor. Oltu taşı işlemeciliği, çinicilik, arkeoloji ve restorasyon çalışmaları bunların arasında yer alıyor” diye konuştu. Aranan bir belgeye sahip olacaklar Verilen eğitimlerin ardından yapılan belgelendirme çalışmalarının da önemsediği konular arasında yer aldığını kaydeden Moğul, “Eğitim verilen hükümlülerin çeşitli kurumlarla iş birliği yapılarak kalfalık, ustalık, mesleki yeterlilik belgeleri almasını sağlıyoruz. Bugün imzalayacağımız bu protokol ile çok önemli, anlamlı ve insan hayatına dokunan bir iş birliği yapmanın sevincini ve onurunu yaşayacağız. Protokolle hükümlülere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılması sağlanacak. Ayrıca Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz ile birlikte hem ulusal alanda hem uluslararası alanda aranan bir belgeye sahip olmaları sağlanacak. Bu imza töreninin kısa süre önce kutlanan Ahilik Haftası’nın ertesinde gerçekleşmesini güzel bir tevafuk olarak görüyoruz. Ahi Evran’ın söylediği gibi, ‘hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Ahlâk ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’ Protokolümüz hayırlı uğurlu olsun.”
Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve SUBÜ arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde konuşan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, “Bu protokol ile çok önemli, anlamlı ve insan hayatına dokunan bir iş birliği yapmanın sevincini ve onurunu yaşıyoruz” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Yaşam Boyu Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAYEM) ile ‘Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu’ arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu Başkanı İhsan Özgür Çetin, SAYEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Boru ve bürokratlar yer aldı. Protokolle cezaevlerinde bulunan hükümlülerin aldıkları mesleki eğitimlerin SAYEM tarafından belgelendirilmesi ve toplum hayatına dönüşte daha kolay entegre olmaları ve istihdam edilmeleri sağlanacak.

Üretirken öğretiyoruz

Şeyh Edebali’nin, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözüne vurgu yapan Adalet Bakan Yardımcısı Yakup Moğul, “Kurumumuz bu düsturla hareket ediyor. Hükümlüleri eğitim ve istihdam olanaklarından yararlandırarak çalışma hayatında yer almaları konusunda fırsat sunmayı, onları tahliye sonrasında topluma kazandırmayı ve yaşamlarını hazırlamayı hedefliyoruz. İşyurtları Kurumumuz 180’den fazla iş kolunda faaliyet gösteriyor. İş başı meslek eğitiminin temelinde üretirken öğretmek yer alıyor. Bu anlamda nitelik kazanmak ve cezaevinden çıktıktan sonra topluma uyum sağlamak isteyen hükümlülerin bu isteğini önemsiyoruz. İşyurtları Kurumumuz bir yandan üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlarken; diğer yandan da kültürel mirasımızın korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması noktasında da faaliyetler yürütüyor. Oltu taşı işlemeciliği, çinicilik, arkeoloji ve restorasyon çalışmaları bunların arasında yer alıyor” diye konuştu.

Aranan bir belgeye sahip olacaklar

Verilen eğitimlerin ardından yapılan belgelendirme çalışmalarının da önemsediği konular arasında yer aldığını kaydeden Moğul, “Eğitim verilen hükümlülerin çeşitli kurumlarla iş birliği yapılarak kalfalık, ustalık, mesleki yeterlilik belgeleri almasını sağlıyoruz. Bugün imzalayacağımız bu protokol ile çok önemli, anlamlı ve insan hayatına dokunan bir iş birliği yapmanın sevincini ve onurunu yaşayacağız. Protokolle hükümlülere belirli bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılması sağlanacak. Ayrıca Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz ile birlikte hem ulusal alanda hem uluslararası alanda aranan bir belgeye sahip olmaları sağlanacak. Bu imza töreninin kısa süre önce kutlanan Ahilik Haftası’nın ertesinde gerçekleşmesini güzel bir tevafuk olarak görüyoruz. Ahi Evran’ın söylediği gibi, ‘hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Ahlâk ile çalışıp bizi geçen bizdendir.’ Protokolümüz hayırlı uğurlu olsun.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sakarya24haber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.