SİYASET Haber Girişi: 12.09.2021 - 21:05, Güncelleme: 12.09.2021 - 21:05

Serbes: Can, Mal Ve Çevre Güvenliği İçin Set Altı Bölgesi Başka Bir Yere Taşınmalı

 

Serbes: Can, Mal Ve Çevre Güvenliği İçin Set Altı Bölgesi Başka Bir Yere Taşınmalı

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, merkez Güneşler Mahallesi Set Altı bölgesinde bulunan ahırların çevre kirliliği oluşturduğunu, ayrıca bölgenin taşkın alanı içinde kaldığını belirterek, “Hem çevre kirliliğinin önlenmesi, hem de can ve mal güvenliği açısından bu bölgenin başka yere taşınması isteniyor.” dedi.
Ahırlar Yerleşim Alanı İçinde Kaldı, Kokudan Yoğun Şikayet Ender Serbes, yaptığı açıklamada, merkez Güneşler Mahallesi’ne bağlı, Sakarya Nehri kenarında bulunan Set Altı’ndaki ahırlarla ilgili yoğun koku şikayeti aldıklarını söyledi. Son yıllarda Karasu Çevre Yolu güzergahında konutlaşmanın hızla arttığını dile getiren Serbes, yeni stadyumun hemen karşısında kalan Set Altı bölgesinde bulunan ahırların bu yerleşim birimlerine çok yakın kaldığını vurguladı. Bu sebeple ahırlardan yayılan kokunun, yoğun şikayet konusu olduğunu vurgulayan Serbes, “Konutlarla, ahırların bulunduğu Set Altı bölgesi neredeyse iç içe geçti. Sadece arada Karasu Çevre Yolu var. Set Altı bölgesinde çok fazla ahır var. Ahırlardan gelen koku yerleşim birimlerine büyük rahatsızlık veriyor. Bölge halkı kokudan bıkmış durumda. Bir çok yere başvurmuşlar ancak çözüm bulamamışlar. Ne yapacaklarını bilemiyorlar. Camlarını bile açamadıklarını belirtiyorlar. Ahırlar neredeyse artık şehir merkezinin içinde kalmış durumda. Ahırlar koku yaymasının yanında, Sakarya Nehri’ni de kirletiyor. Bu manzara Sakarya’ya yakışmıyor.” diye konuştu. Taşkın Bölgesinde Bulunuyor Sakarya Nehri’nin hemen kenarında bulunan Set Altı bölgesinin ayrıca taşkın alanı içinde kaldığına da dikkat çeken Serbes, bunun da can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike oluşturduğunu ifade etti. Serbes, “Dünya’da artık anormal iklim değişiklikleri yaşanıyor. Sel felaketleri artmış durumda. Nitekim son aylarda ülkemizi acıya boğan sel ve yangın felaketleri yaşandı. Onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti. Çok büyük ve telafisi mümkün olmayan acılar yaşandı. Set Altı bölgesi adından da anlaşılacağı gibi set altında yani taşkın alanı içinde bulunuyor. Burada bulunan ahırlar ve evler büyük tehlike altında. Olası bir sel felaketinde Sakarya Nehri’nin taşması sonucu Set Altı bölgesi maazallah sular altında kalabilir.” uyarısında bulundu. Fekalet Yaşanmadan, Bölge Halkı Mağdur Edilmeden Tedbir Alınmalı Sonradan ‘ah, vah’ etmemek için şimdiden bölge ile ilgili tedbir alınması gerektiğini kaydeden Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hem çevre kirliliğinin önlenmesi, hem de can ve al güvenliği açısından Set Altı bölgesinin başka bir yere taşınması gerekir. Bu yapılırken de Set Altı’nda bulunan ahır ve konut sahipleri mağdur edilmemeli. Bölge başka yere taşınırsa bu durum bir çok kazanım sağlayacak. Hem çevre kirliliğini önlenecek, hem de olası bir sel felaketi sonrasında yaşanacak can ve mal kayıplarının önüne geçilecek. Bununla ilgili şehri yönetenlerin şimdiden kapsamlı bir plan hazırlaması gerekir. Önemli olan felaket yaşanmadan tedbir almak. Sonradan ‘ah, vah’ etmemek için tedbirimizi şimdiden almamız almalıyız. Bırakın onlarca vatandaşımızın canından olmasını biz bir vatandaşımızın bile burnunun kanamasını istemeyiz. Çünkü yitirilen canlar geri gelmiyor. Önlem alarak önleyeceğimiz felaketlerin, göz göre göre gelmesini beklememeliyiz.”  
Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, merkez Güneşler Mahallesi Set Altı bölgesinde bulunan ahırların çevre kirliliği oluşturduğunu, ayrıca bölgenin taşkın alanı içinde kaldığını belirterek, “Hem çevre kirliliğinin önlenmesi, hem de can ve mal güvenliği açısından bu bölgenin başka yere taşınması isteniyor.” dedi.

Ahırlar Yerleşim Alanı İçinde Kaldı, Kokudan Yoğun Şikayet

Ender Serbes, yaptığı açıklamada, merkez Güneşler Mahallesi’ne bağlı, Sakarya Nehri kenarında bulunan Set Altı’ndaki ahırlarla ilgili yoğun koku şikayeti aldıklarını söyledi. Son yıllarda Karasu Çevre Yolu güzergahında konutlaşmanın hızla arttığını dile getiren Serbes, yeni stadyumun hemen karşısında kalan Set Altı bölgesinde bulunan ahırların bu yerleşim birimlerine çok yakın kaldığını vurguladı. Bu sebeple ahırlardan yayılan kokunun, yoğun şikayet konusu olduğunu vurgulayan Serbes, “Konutlarla, ahırların bulunduğu Set Altı bölgesi neredeyse iç içe geçti. Sadece arada Karasu Çevre Yolu var. Set Altı bölgesinde çok fazla ahır var. Ahırlardan gelen koku yerleşim birimlerine büyük rahatsızlık veriyor. Bölge halkı kokudan bıkmış durumda. Bir çok yere başvurmuşlar ancak çözüm bulamamışlar. Ne yapacaklarını bilemiyorlar. Camlarını bile açamadıklarını belirtiyorlar. Ahırlar neredeyse artık şehir merkezinin içinde kalmış durumda. Ahırlar koku yaymasının yanında, Sakarya Nehri’ni de kirletiyor. Bu manzara Sakarya’ya yakışmıyor.” diye konuştu.

Taşkın Bölgesinde Bulunuyor

Sakarya Nehri’nin hemen kenarında bulunan Set Altı bölgesinin ayrıca taşkın alanı içinde kaldığına da dikkat çeken Serbes, bunun da can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike oluşturduğunu ifade etti. Serbes, “Dünya’da artık anormal iklim değişiklikleri yaşanıyor. Sel felaketleri artmış durumda. Nitekim son aylarda ülkemizi acıya boğan sel ve yangın felaketleri yaşandı. Onlarca vatandaşımız hayatını kaybetti. Çok büyük ve telafisi mümkün olmayan acılar yaşandı. Set Altı bölgesi adından da anlaşılacağı gibi set altında yani taşkın alanı içinde bulunuyor. Burada bulunan ahırlar ve evler büyük tehlike altında. Olası bir sel felaketinde Sakarya Nehri’nin taşması sonucu Set Altı bölgesi maazallah sular altında kalabilir.” uyarısında bulundu.

Fekalet Yaşanmadan, Bölge Halkı Mağdur Edilmeden Tedbir Alınmalı

Sonradan ‘ah, vah’ etmemek için şimdiden bölge ile ilgili tedbir alınması gerektiğini kaydeden Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hem çevre kirliliğinin önlenmesi, hem de can ve al güvenliği açısından Set Altı bölgesinin başka bir yere taşınması gerekir. Bu yapılırken de Set Altı’nda bulunan ahır ve konut sahipleri mağdur edilmemeli. Bölge başka yere taşınırsa bu durum bir çok kazanım sağlayacak. Hem çevre kirliliğini önlenecek, hem de olası bir sel felaketi sonrasında yaşanacak can ve mal kayıplarının önüne geçilecek. Bununla ilgili şehri yönetenlerin şimdiden kapsamlı bir plan hazırlaması gerekir. Önemli olan felaket yaşanmadan tedbir almak. Sonradan ‘ah, vah’ etmemek için tedbirimizi şimdiden almamız almalıyız. Bırakın onlarca vatandaşımızın canından olmasını biz bir vatandaşımızın bile burnunun kanamasını istemeyiz. Çünkü yitirilen canlar geri gelmiyor. Önlem alarak önleyeceğimiz felaketlerin, göz göre göre gelmesini beklememeliyiz.”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve sakarya24haber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.